Balada o pilotovi

Sleva

Dramatický příběh českého letce Karla Balíka našel spisovatel ve vlastní rodině. Na základě archivních materiálů a rodinných vzpomínek tak před námi ožívají osudy elitního pilota RAF, který byl již při výcviku v Anglii vybrán jako jeden z nejlepších a vyčleněn jako VIP pilot pro létání mimo bojové operace. Po válce nastoupil jako pilot ČSA, avšak brzy dostal nabídku na přestup k jedničce tehdejšího evropského létání, společnosti KLM. Sovětská NKVD jej však bedlivě sledovala a snažila se prostřednictvím svých českých nohsledů zabránit, aby své znalosti a zkušenosti využil ve prospěch "západní" firmy. Když se to nepodařilo dobrovolně, připravila ďábelský plán.

Poslední let Karla Balíka u Československých aerolinií vede z Paříže do Prahy. Náhodný odpolední telefonát s rodnou zemí upozorní na psí počasí, chumelenici, mráz. K pilotovu velkému překvapení věž z Prahy hlásí před startem klidné a bezvětrné podmínky. Proto požádá o opakované hlášení. Netuší, že nemluví přímo s věží. Natočená smyčka mu zopakuje doporučení k odletu.

Noční přílet nad české území jasně ukazuje, že hlášení o počasí bylo lživé. Navíc nesvítí žádná z přistávacích drah. I tak zkouší dosednout s letadlem na zem. Třikrát se to nepodaří. Před čtvrtým pokusem se světla rozsvítí. Ale letiště už v té době kontrolují agenti NKVD a jen oni vědí, že světla jsou umístěna tak, aby pilot přistání nezvládl. Dochází k nehodě, následně k výbuchu. Připravení hasiči dostávají rozkaz nezasahovat. Pilot Karel Balík se doplazí do hořícího vraku, aby se pokusil někoho z cestujících zachránit. Nepodaří se. Naopak, po pár dnech na těžké popáleniny umírá. Do únorového puče zbývají dva roky. A on se stává jednou z prvních obětí nastávající totality.

Autor knižní předlohy: Jiří Stránský

Čte: Luděk Munzar

Obsahuje: 2 CD, včetně zvukového vyjádření autora

Délka: 100:40

Vydavatel: TEBENAS

EAN: 8594177770160

269,00 Kč 299,00 Kč